TV COM

Kalendář

<duben 2024>
poútstčtsone
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
8.10.2012 otevřeno: 10832 x

ZOOM 5 – Házená a trenérské licence

Záhy po ukončení trenérského školení v Břvích u Prahy, jsme se zaměřili na problematiku trenérských licencí v soutěžích pořádaných ČSH...očima Martina Tůmy.


Bylo úterý 2. října 2012 a ve sportovní hale v Břvích u Prahy mezi jednotlivými bloky výuky postávala se sešity v rukou zjevně unavená skupina adeptů na zisk druhého stupně trenérské licence. Za sebou měli uchazeči dva třídenní bloky obecné části školení a nabyté vědomosti si v Břvích mezi další výukou oživovali ze zápisek, aby uspěli v kontrolním testu. Adepti na zisk trenérské licence B se v minulém týdnu připravovali na testy a závěrečné zkoušky pod dohledem lektorů Českého svazu házené v rámci dalšího bloku školení, při němž většinu času strávili přímo na házenkářském hřišti sportovního komplexu nedaleko Prahy. Někteří z nich přiznávali, že náročnost všech bloků je překvapila. Jeden ze školitelů, šéf Trenérsko-metodické komise ČSH a dlouholetý trenér Martin Tůma připomíná, že bez kvalitně vzdělaných trenérů česká házená v budoucnu nemá šanci konkurovat světové špičce. Právě Martin Tůma pro další pokračování rubriky ZOOM shrnul základní údaje o trenérských licencích a vzdělávání házenkářských trenérů v ČR.

 

*                     *                      *                      *                      *

 


Za realizaci systému vzdělávání trenérů házené v rámci Českého svazu házené je zodpovědná jeho Trenérsko-metodická komise, které jsem v tomto funkčním období (2009-2013, poz. aut.) předsedou. Ve snaze o zkvalitněním systému školení trenérů se Exekutiva ČSH v roce 2011 rozhodla rozšířit tzv. lektorský sbor Českého svazu házené, který se skládá z expertů pro tři tematické oblasti - trenérskou odbornost (Babák Petr, Bartoň Miroslav, Bělka Jan, Černý Tomáš, Farář Pavel, Krejčíř Lubomír, Mika Jiří, Papežová Martina, Pauza Pavel, Pokorný Jakub, Srba Vojtěch, Šulc Petr, Táborský František, Tkadlec Jiří, Tůma Martin, Vopelka Michal, Kekrt Jiří, Trtík Rastislav), rozhodcovskou odbornosti (Dolejš Ivan, Formánek Václav, Konečný Jiří, Ondráš Jiří, Pešek Petr, Macho Karel, Novotný Jiří, Simu Vangelis, Bečička Marek, Opava Jiří, Válek Pavel, Horáček Václav) a legislativní odbornost (Jakub Ladislav, Skružný Libor, Svoboda Stanislav).

 

Lektorka Martina Papežová uděluje pokyny při praktické (speciální) části trenérského školení licence B v Břvích.

 


V České republice existují tři, respektive čtyři úrovně trenérských licencí - C, B, A a A+. V dávných dobách byla udělována i licence úrovně „D“, ale k jejímu zrušení došlo ještě před rokem 1989. Aktuálně je tak nejnižším stupněm trenérské licence úroveň „C“, vyšší požadavky již splňuje úroveň „B“ a nejvyššími stupni jsou „A“ a „A+“. Plus získávají ke své licenci absolventi speciálního, tedy házenkářsky profilovaného, studia na Fakultě tělovýchovy a sportu UK Praha.

 


Nejnižší licenci C získá adept po absolvování dvou prodloužených víkendů pod dohledem lektorů Českého svazu házené. Získá zde základní informace z mnoha oblastí od anatomie, přes hodnocení výkonů hráčů po otázku házenkářských pravidel nebo zdravotních zásad. Učí se již stavět tréninkové jednotky, takže se přednášky střídají s praktickými ukázkami na hřišti, aby si účastníci sami vyzkoušeli některá cvičení. Mezi zájemci o „céčko“ jsou často lidé, kteří třeba s házenou nikdy nepřišli do styku, nezřídka rodiče dětí, kteří se chtějí aktivně podílet vedení svých potomků v házenkářských klubech apod. Aby licenci obdrželi, musí uspět nejen u závěrečného testu, ale prokázat, že umí připravit cvičení pro své svěřence a vést je při tréninkové jednotce. Trenérských kurzů tohoto typu může v republice probíhat více najednou, jelikož jejich organizátorem jsou Krajské svazy ČSH.

 


Školení licence B už představuje výrazně vyšší nároky a to nejen časové, ale především odborné. Složeno je z dvou částí, a to obecné a speciální. Obecnou část si ČSH objednává u některé z  tělovýchovných fakult (FTVS UK Praha pro Čechy a FTK UP Olomouc pro Moravu), kde také probíhá výuka. V letošním roce jsme rozdělili zátěž (jednak časovou, a také s ohledem na rozsah učiva) do dvou prodloužených víkendů. Následuje blok speciální, kdy se pod dohledem členů lektorského sboru teoreticky i prakticky probírají specializovaná témata z házené. Organizátory tohoto typu školení je Český svaz házené a probíhají jednou za dva roky vždy střídavě v Čechách a na Moravě. V letech 2006 až 2010 (tedy až do letošního, aktuálně probíhající školení) získalo licenci tohoto typu 91 trenérů.

 

 

Pro dosažení nejvyššího stupně licence A si Český svaz házené objednává dvouleté kurzy přímo u zméněných sportovních fakult a jedná se vlastně o dvouletý speciální studijní obor, který ale nemá statut vysokoškolského studia. Na rozdíl od řádného pětiletého studia, za které úspěšný absolvent obdží nejvyšší licenci A+.
 

 

V Břvích Martin Tůma přednášel mj. o diagnostice sportovního výkonu v házené.

 

Až do loňského roku platila poněkud odlišná pravidla licenční politiky, laicky řečeno, pravidla pro to, jakého licenčního stupně musí trenér dosáhnout pro vedení týmu v určité soutěži. Aktuálně platí, že v nejvyšších soutěžích dospělých je potřeba trenérské licence A nebo A+, v prvních ligách dospělých a staršího dorostu licence B a ve všech oblastních soutěžích licence typu C. Tyto změny (až do loňského roku pro druhé ligy dospělých licence C nestačila) se promítly do mírného poklesu zájmu o letos vyhlášené školení typu B, což nepovažuji za pozitivní signál.

 


 

 

Všechny uvedené licence mají platnost čtyř let a pro jejich obnovení musí trenéři absolvovat během této doby alespoň jedno školení. Připomínám, že se to týká všech úrovní licence a výsledkových kategorií, protože se nezřídka setkáváme s údivem, když jsme nuceni dočasné některým trenérům pozastavit licenci (v případě licence „C“), nebo je přesunout do nižší licenční úrovně do té doby, než nějaký ze seminářů absolvují. Každoročně Český svaz házené vyhlašuje a pořádá hned několik trenérských konferencí nebo seminářů, na nichž si mohou zájemci nejen rozšířit své znalosti, ale také splnit podmínky pro obnovení licence. Myslím, že by mělo být touhou každého z trenérů vzdělávat se a přijímat nové trendy, přesto musím poznamenat, že většina českých trenérů i s nejvyšší licencí by mohla být mnohem aktivnější, a to nejen co se týče účasti na konferencích a seminářích pořádaných ČSH, ale také na těch mezinárodních.
 

 

Nejvyšším mezinárodním stupněm trenérského vzdělání je úroveň Master Coach, o nějž se mohou ucházet držitelé licence A+, pokud mají „pouze“ českou licenci A musí projít ještě speciálními bloky testů a školení. Považuji za pozitivní, že mezi 14 státy EHF funguje dohoda o vzájemném uznávání trenérských licencí a Český svaz házené patřil v roce 2000 mezi šestici zakládajících členů této dohody (Rinck Convention). Ta umožňuje vzájemné uznávání trenérských licencí stejného stupně, což představuje závazek v podobě udržování rozsahu školení pro konkrétní typ licence tak, aby splňovala předepsaná kritéria. K původní šestici států se v proběhu posledních let postupně přidávaly další federace, takže v současné době platí tato dohoda pro 14 států, naposledy k ní přistoupilo v roce 2010 Lucembursko (seznam členských států „Rinck Convention“ naleznte ZDE).

 

*                     *                      *                      *                      *

 

Videa natočená o minulém týdnu v Břvích na školení trenérů licence B můžete shlédnout na youtubovém kanále kutnohorského házenářského klubu (ZDE).

 

*                     *                      *                      *                      *


 

ZOOMoval...

 

PaedDr. Martin Tůma, PhD.
(1954)

 

Někdejší házenkář Slavie Praha a Lokomotivy Vršovice pocházející z Ledče nad Sázavou. Absolvent FTVS UK Praha, kde učitelsky působí od roku 1980, v současnosti jako vedoucí Katedry sportovních her. Trenérsky aktivní více než 30 let, např. u mužských týmu Slavie Praha nebo TSV Simbach, či u mládežnických celků Dukly Praha. Od roku 2000 člen lektorského sboru EHF, od roku 2009 také IHF. Aktivně přednáší na seminářích EHF a různých národních federací. Držitel nejvyšší evropské trenérské licence Master Coach.