TV COM

Kalendář

<duben 2024>
poútstčtsone
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
1.2.2011 otevřeno: 2181 x

Ohlédnutí za pořadem Time out s prezidentem ČSH

Česká televize představila v lednu zbrusu novou podobu oblíbeného pořadu Time out a hostem jednoho dílu byl i prezident Českého svazu házené pan Jaroslav Chvalný. Více o tomto pořadu i odpovědi na některé vaše dotazy, na které se nedostalo v přímém přenosu, si můžete přečíst v článku.

Stěžejní částí „nového“ Time outu je půlhodinová pasáž, ve které jednou za 4týdny dostane prostor host z prostředí házené a kterého máte vy diváci se možnost zeptat na cokoliv, co vás v současné chvíli zajímá. A protože premiérovým házenkářským hostem byl prezident celé české házenkářské federace, byl okruh otázek velice široký. V průběhu vysílání se dostalo i na několik „živých“ přenosů , které zaznamenaly kamery České televize v uplynulém týdnu. V nich se např. ptala  nejlepší házenkářka Česka z let 2003 a 2005 Lucie Fabíková na osud ženské házené a především zapojení ženských klubů do evropských pohárů, zatímco juniorského reprezentanta Jakuba Kastnera zajímalo, jaký je názor prezidenta ČSH na myšlenku prezidenta IHF zmenšit házenkářské branky.

 
Poděkování fanouškům
Musíme vás, házenkářské fanoušky a diváky České televize, také pochválit, že jste zareagovali na naši výzvu na oficiálních stránkách Českého svazu házené i na naší fanouškovské stránce na facebooku (najdete zde) a poslali do redakce České televize velké množství dotazů. Ty byly samozřejmě nejrůznějšího rázu a dotýkaly se různých témat a nakonec i díky jejich četnosti nebylo možné na některé dotazy zodpovědět v přímém přenosu.
 
Ve hře byl dres Nejlepšího hráče planety za rok 2010
Jejich autoři ale o své odpovědi nepřijdou (najdu je na konci tohoto článku) a možná, že se v našem článku dozvíte i vy to, na co jste se třeba jen báli zeptat. A nesmíme také zapomenout dodat, že jeden z tazatelů pak díky položené otázce získal velice hodnotnou cenu. Byl jím reprezentační dres Nejlepšího hráče světa za rok 2010, českého reprezentanta Filipa Jíchy, který v něm odehrál například utkání proti Řecku v rámci kvalifikace na ME 2012.
  
Vaše dotazy a odpovědi prezidenta ČSH Jaroslava Chvalného
Nyní se již dostáváme k samotným dotazům, na které se díky omezenému času pořadu nedostalo. Samotné vydání Time outu s Jaroslavem Chvalným si pak můžete ze záznamu prohlédnout zde.
 
Téma číslo 1: Reprezentace mužů a Filip Jícha
 
Hodně vašich dotazů se samozřejmě týkalo naší mužské seniorské reprezentace a její ústřední postavy Filipa Jíchy.
 
1)      O kolik peněz přišla česká házená tím, že se neprobojovala na MS ve Švédsku? Milan Tábor, Tachov
J.Chvalný: Naštěstí to nebylo tak strašné, nebyly to miliony.
 
2)      jaké jsou naše šance na postup na OH 2012? Marcela Perlíková
J.Chvalný: Moc slavné to není. Podle posledních zpráv z IHF(a ony se neustále různí), to vypadá, že bychom museli být mistry Evropy, abychom se na OH kvalifikovali
 
3)      uvidíme v národním týmu také nějaké nové hráče, nejlépe mladíčky, kteří jsou talenty české házené? Marcela Perlíková
J.Chvalný: Určitě uvidíme, je to jen otázka času. Cesta na vrchol z juniorské kategorie do mužské kategorie je dlouhá a není jednoduchá. Vždyť Filip Jícha také nebyl hned hvězdou národního družstva. Zatím se snažíme, aby nová generace byla neustále na očích a proto rezervní reprezentační družstvo mužů dostává příležitost v mezinárodní konfrontaci.
 
4)      Jak dlouho bude ještě Filip hrát za reprezentaci? Marcela Perlíková
J.Chvalný: Pokud jste měla na mysli Filipa Jíchu, tak doufám, že ještě dlouho, Pokud jste měla na mysli Honzu Filipa, tak byste se měla asi zeptat jeho, ale taky doufám, že dlouho.
 
5)      Myslíte si, že bude i v budoucnu naše reprezentace tak dobrá jako dnes? Michal Zlobivý
J.Chvalný: Nejsem věštec, ale tato generace je mimořádně silná a já věřím, že do budoucna nám v České házené rostou srovnatelní hráči.
 
6)      Kolikrát bychom museli naklonovat F.Jíchu, aby byla Česká republika mistrem světa? Jaromír Pešl, Brno
J.Chvalný: To zajímavý a úsměvný dotaz. Já myslím, že dvakrát.
 
7)      Přál byste si být trenérem naší reprezentace, být ve finále MS a mít v týmu Filipa Jíchu?
J.Chvalný: Kdo by si to nepřál.
 
 
Téma číslo 2: mládežnická reprezentace a mládež
 
Nezapomněli jste ani na naši mládež, která je budoucností každého sportu. Otázky jejím směrem se týkaly jednak reprezentační úrovně, ale i úrovně v rámci soutěží u nás.
 
Tři otázky od Jirky
1)      Kolik akcí má v plánu družstvo juniorek, které čeká v roce 2012 MS v Čechách?
J.Chvalný: Juniorské družstvo má v plánu na rok 2010 dle rozpočtu 5 akcí, pokud se kvalifikují na ME 2011, tak pak další akce, kromě toho mají k dispozici určitou částku na každé pololetí, kterou mohou dle svého uvážení a po konzultaci s reprezentační komisí použít na rozšíření nebo zkvalitnění přípravy
 
2)      Plánují se pro toto družstvo v přípravě také nějaké zahraniční turnaje? Podle mého názoru pomůžou týmu v růstu výkonnosti a tím i k úspěchu na MS jedině takto kvalitní zápasy.
J.Chvalný: Pokud přijde nabídka ze zahraničí pak ano
 
3)      Proč nikdo ze svazu nebyl v prosinci na turnaji juniorek v Olomouci. z mého pohledu to bylo ignorování a neúcta k organizorátům a i k samotným hráčkám CR,Dánska a Poruby že nedorazilo družstvo Rununska (sněhová kalamita) tgo dokáže každý pochopit. Ale neučas ze svazu na zahájení nebo ukončení turnaje nechápe nikdo. přitom družstvo juniorek si myslím odehrálo velice kvalitní zápasy s Dánkama (1 misto na ME,4 misto na MS). Dle mého názoru tohle družstvo CR je velice kvalitní a má i kvalitního trenéra (Červenka), ale to samo nestačí důležitá a to velice je podpora svazu CSH ne jako dopusud. 
J.Chvalný: Český svaz házené družstvo juniorek podporuje, jak jsem uvedl v předchozí odpovědi. A právě s ohledem na to, že se vlastně nejednalo o turnaj, ale sérii přátelských utkání družstva juniorek a rovněž s ohledem na souběžně probíhající kvalifikaci žen v Itálii, nebyl v Olomouci přítomen zástupce svazu. Tým juniorek je pravidelně sledován svazovým trenérem p. Tkadlecem a já se o jeho přípravě nechávám informovat.
 
4)      Jak probíhá výběr hráčů do mládežnických národních týmů? V. Resl
J.Chvalný: Nominaci provádí vždy hlavní trenér družstva a schvaluje ji reprezentační komise.
 
5)      Budou někdy v budoucnu trenéři mládežnických celků placeni? Milan Tábor, Tachov
J.Chvalný: Pokud se ptáte na trenéry, kteří se v klubech věnují mládeži, pak je to záležitostí jejich finančních možností. Osobně se domnívám, že větší či menší odměna trenérům mládeže by měla být součástí rozpočtu každého klubu.
 
6)      Před několika dny se v Zubří uskutečnila konference mládeže, na které mimo jiné přednášel dánský odborník na mládežnickou házenou pan Ole Norgaard. Jeho myšlenky a informace se setkaly s velkým ohlasem. Zejména zaujalo to, že v Dánsku, která je zejména v ženské házené někde „úplně jinde“, nejsou žádné mistrovské soutěže u dětí a mládeže do 18 roků. Jak se k těmto poznatkům ČSH postaví, když jedním z pilířů a chloubou komise mládeže a celého vedení ČSH je řada mládežnických projektů, zejména však Žákovská liga, která vrcholí boji o medaile a mistrovské tituly v kategorii starších žáků a žákyň ? Ing. Václav Dobeš, Olomouc
J.Chvalný: Není to tak úplně pravda. V kategorii do 18ti let existují neoficiální mistrovství a od 18ti let jsou už udělovány oficiální tituly. Mimochodem pan Norgaard připustil, že mnoho oddílů považuje i neoficiální tituly za prestižní. Zároveň však připustil, že z družstva, které se stalo mistrem, nemusí být nikdo v reprezentačním družstvu. To jen potvrzuje vaše slova, že Dáni „jsou někde jinde“. Naše Žákovská liga je jeden z projektů pro mládež a rozhodně není stavěna na piedestal, jak ve svém dotazu naznačujete (pilotním projektem je školení liga). Soutěž sama o sobě není podle mého názoru rozhodující, problémem je spíš jak tuto soutěž chápou sami trenéři a ti kteří je v klubu řídí. Pan Ole Norgaard nám to dokázal, když na demonstračním týmu na uvedeném školení demonstroval principiální nedostatky v individuálních činnostech jednotlivců.
 
7) Jaké máte plány do budoucna s mládeží, aby se více zajímala o házenou a také ji hrála? Myslíte si, že házená bude u nás někdy sportem číslo 1? Dan Hrachovec
J.Chvalný: Aby byla házená sportem číslo 1, bych si moc přál, ale vidím to jako dost nereálné. Postavení sportu utváří více okolností – tradice, úspěšnost, média, ekonomické podmínky apod. To ale neznamená, že rezignujeme na snahu být lepší. Aktuálně připravujeme největší projekt pro házenou ve školách, kterému věříme.
 
 
Financování házené v ČR
 
Několik zajímavých dotazů se týkalo také velmi důležitého tématu a to financování házené a sportu obecně u nás a tolik diskutované siuaci okolo fungování ČSTV.
 
1)      Tisková správa ČSTV (17.dubna 2010): Dnes již bývalý předseda ČSTV Ing. Vladimír Srb, který působil v čele organizace přesně 20 let, si od 158 delegátů 22 valné hromady a přítomných hostů, mimo jiné předsedy Českého olympijského výboru Milana Jiráska, náměstka ministryně školství mládeže a tělovýchovy Jana Kocourka a předsedy podvýboru pro sport Senátu Parlamentu ČR Karla Kapouna, vysloužil při závěru své zprávy potlesk ve stoje... Chtěl bych se přeptat, zda-li zástupci svazu házené také tleskali ve stoje? Tomáš Mikulenka
J.Chvalný: Ano zástupci Českého svaz házené tleskali ve stoje, stejně jako všichni ti, kteří aktuálně hovoří o ČSTV negativně a hází na ni bláto. Což ovšem neznamená, že jsme před tím i nyní neměli k práci ČSTV výhrady.
 
2)      Jaká je pozice svazu házené a jeho vliv na dění v ČSTV? Tomáš Mikulenka
J.Chvalný: Házená je vnímána jako jeden z nejvýznamnějších svazů v České republice. Ostatně to potvrdila schůzka dvanácti nejsilnějších svazů s ministry Dobešem a Kalouskem. V současné době se může zdát, že házená se veřejně neangažuje. A je to pravda. Nemáme potřebu se aktuálně vyjadřovat v médiích k Sazce, ČSTV, k novým institucím svazů. Na jednání uvedené dvanáctky jsem sdělil naše stanovisko, že podstatná není aktuální situace, ale vize státu v oblasti financování sportu. A na tuto otázku jsem dostal částečnou odpověď. Aktuálně si myslíme, že není dobré, že stát vnímá jako jediné zástupce sportu výhradně sportovní svazy. Myslíme si, že chybí vymezení role tělovýchovných jednot a sportovních klub, na jejichž platformě se sport (i ve svazech) odehrává. A aktuální situace momentálně staví tyto subjekty úplně mimo hru. Pro nás je toto daleko důležitější, než to s kým a proti komu ve sporech uvnitř ČSTV půjdeme.
 
3)      Dobrý den zajímalo by mě, jaké je podle vás financování házené státem. Štěpán Komárek
J.Chvalný: Asi bychom se měli ptát, jak je na tom financování sportu státem obecně. A nedávná studie ukázala, v porovnání veřejných výdajů na sport v přepočtu na jednoho obyvatele je Česká republika úplně na chvostu Evropy (horší už je jen Bulharsko a Malta). Pokud stát tuto situaci změní k lepšímu, bude se nepochybně lépe dýchat i házené.
 
 
Vysílání házené v České televizi a v TV obecně
 
A protože se jednalo o přímý televizní přenos, nemohli jste opomenout ani otázky týkající se medializace našeho sportu prostřednictvím televizních kanálů.
 
1)      Proč není Interliga žen (soutěž Česko-Slovenská) více v televizi s porovnáním Slovenské televize a ostatních halových sportů. Trkovský David
J.Chvalný: Myslím, že nemáte úplně aktuální informace. STV3, která sice měla dobrý start a vysílala ženskou házenou pravidelně, ale aktuálně přestala z finančních důvodů vysílat. A tak vysílání WHIL je tam nyní na tom úplně stejně jako u nás. A je pravda, že Česká televize se aktuálně k ženským domácím soutěžím chová „macešsky“, ale její nová strategie je vysílat zejména ty sporty, které zajímají diváky a jedním z významných měřítek je i to kolik diváků na konkrétní sportovní odvětví chodí do ochozů hřišť a stadionů. A tady si přiznejme, že u nás to moc slavné v ženské házené není.
 
2)      Počítá se v budoucnosti vysílání Německé ligy nebo pohárů, především s Filipem Jíchou, který je nejlepším házenkářem světa a dostal se do TOP 10 o sportovce roku ČR. - Trkovský David
J.Chvalný: Rádi bychom opět nabídli České televizi vysílání utkání Bundesligy v házené, ale bohužel je to trochu komplikované a dost často by ta zajímavá utkání „šla“ v době, kdy jsou vysílány pořady z pravidelného schématu ČT4, či atraktivnější přenosy z fotbalu či hokeje.
 
 
Různé
 
Na závěr jsme si nechali sérii dotazů, které nemají jednotné téma a dotýkají se různých oblastí působení Jaroslava Chvalného napříč Českým svazem házené a házenkářským hnutím obecně.
 
1)      Chtěl bych se zeptat, jaký byl pro vás jako trenéra nejdelší zápas a jak dlouho trval. Martin Bína
J.Chvalný: To je těžké popsat. V mládežnických kategoriích se moc na prodloužení nehraje. Přesto si vzpomínám na jedno utkání v Německu, který jsme zvládli na „sedmičkový“ rozstřel po jednom prodloužení.
 
2)      Jak jste se dostal na postavení reditele či prezidenta ČSH? Vaclav Bříza
J.Chvalný: Nejdříve jsem hrál házenou, pak jsem trénoval děti, pak jsem se stal předsedou Pražského svazu házené a nakonec jsem kandidoval a byl zvolen prezidentem Českého svazu házené. Vypadá to jednoduše, ale mezitím je 30 let.
 
3)      Koho tipujete za vítěze probíhajícího MS mužů ve Švédsku a jaký styl házene máte rád?Tomáš Mikulenka
J.Chvalný: Bylo by nefér teď dělat chytrého, když už je šampionát odehraný.
 
4)      Jaká je členská základna ČSH. Kolik má házená registrovaných mužů a žen (jednotlivě). Roman Bauer, Brno
J.Chvalný: Členská základna je cca 23.000 členů z toho je zhruba 1/3žen.
 
5)      Co vás osobně v roli předsedy ČSH nejvíc trápí a co by se mělo změnit, aby se házená dostala více do podvědomí veřejnosti a médií. Trkovský David
J.Chvalný: Veřejnost bude vnímat házenou více, pokud ji budou více vnímat média. Média ji budou vnímat více, pokud bude úspěšná reprezentace. A reprezentace bude úspěšná, pokud budeme vychovávat kvalitní hráče a hráčky. Takže si myslím, že to je v našich rukách. Mám na mysli ale stabilní a trvalý zájem médií. Na krátkodobý zájem stačí nějaký „skandálek“.
 
6)      Chtěl bych zeptat, jak pan prezident hodnotí fungování nového informačního systému CHF. Josef Tlustý, Ostrava
J.Chvalný: Jsem spokojen, i když si myslím, že práce na tomto systému vlastně nebude nikdy hotova a naše spolupracující firma, se kterou společně tento systém vyvíjíme, na to musí být připravena.
 
Na úplný závěr jsme si nechali vzkaz pro pana Vlčka:
J.Chvalný: Na vaše tři dotazy, uvozené jednou stránkou komentářů a stesků ohledně rozhodčích, vám zde konkrétně neodpovím. Jednak si myslím, že pro televizního diváka, ale i internetového čtenáře by odpovědi byly nezajímavé, stejně tak jako jsou i otázky. Ale přesto jsem váš text předal předsedovi komise rozhodčích. Ale protože jsem slíbil, že na všechny dotazy odpovím, odpovídám na váš první dotaz ano a na váš druhý dotaz ne.