TV COM

Kalendář

<duben 2024>
poútstčtsone
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
20.1.2011 otevřeno: 2240 x

Ohlédnutí za Konferencí mládeže 2011

O víkendu 8. – 9. 1. 2011 se uskutečnila v Zubří letošní Konference mládeže. Tentokrát byla zaměřena na kategorii dorostu. O tom, jak se Konference povedla a o co přišli ti, kteří se jí nezúčastnili, si můžete přečíst v článku.

Pro 85 účastníků z řad trenérů si Komise mládeže společně s Trenérsko-metodickou komisí ČSH připravila zajímavá témata, která pro posluchače prezentovali nejen členové lektorského sbor ČSH a FTVS UK, ale i vzácná návštěva v podobě dánského lektora EHF pana Ole Norgaarda mj. trenéra juniorské reprezentace Dánska. Posluchači si mohli během celého víkendu vybírat ze široké nabídky praktických i teoretických přednášek. Například mohli poslouchat velice zajímavou přednášku o „Dánské cestě“ – výběr talentů a práce s nimi. Při praktických ukázkách mohli sledovat rychlý útok, obranu a postupný útok z úst dánského lektora, koordinaci a součinnosti dvojic a trojic v podání členů lektorského sboru ČSH a úrazovou prevenci z úst fundované fyzioterapeuta.

Věříme, že všichni přítomní získali opět několik návodů a srovnání, které je určitě obohatí do další trenérské práce. Závěrem nezbývá než poděkovat všem organizátorům z klubu HC Zubří, převážně pak panu Aleši Kořínkovi, lektorům a překladateli a také hráčům místního oddílu za dvoudenní vystupování při praktických ukázkách.

 

K článku připojujeme i ohlasy trenérů účastnících se semináře.

Jan Martínek – trenér Školního sportovního střediska KH Kopřivnice – „Seminář obohacený zahraniční účastí měl určitě co nabídnout. Praktické ukázky pomocí různých cvičebních pomůcek ukázaly nepřeberné množství cvičení. Co se týče Ole Norgaarda, tak si myslím, že kritika techniky míče (a to bylo zkušební družstvo SCM…), je z jeho strany oprávněná, je to myslím nešvar celé české házené. Na příštím semináři bych uvítal "jak z toho ven". Jinak něco málo nového jsem viděl, spíše jsem se utvrdil v určitých věcech. Konference spíše sloužila nižším licencím. Kdyby zde nebyl zahraniční lektor, tak bych se pravděpodobně neúčastnil. Povídání o dánské házené bylo zajímavé, i když v některých věcech těžko uvěřitelné. Hlavně jsem byl spokojený, že byl seminář konečně blízko Kopřivnice :-) Poplatek 600 Kč s plnou penzí je solidní cena.“

Dita Dvořáková – trenérka Školního sportovního střediska TJ Rožnov p. R. – „Co se týká organizace této konference, tak zatím byla asi nejlépe zajištěna, co se týká prostoru přednášek, překladu (oproti Novému Veselí v roce 2009, kdy byl překlad toho francouzského lektora neházenkářský). Navíc z mého pohledu bylo panu Norgaardovi velmi dobře rozumět anglicky :-). I když se nevěnuji kategorii dorostu, pro kterou byla primárně konference určena, tak přednášky a ukázky pana Norgaarda byly na velmi vysoké úrovni, navíc vždy začal tou nejmenší kategorií a ukázal vlastně jakousi „metodickou řadu“ nácviku. Vhodně byla doplněna i témata od Honzy Bělky a Kuby Pokorného. Nevím jak ostatní, ale při přednáškách pana Norgaarda jsem se já osobně ujistila v tom, že u dětí je opravdu nutno v prvé řadě podpořit vůbec chuť sportovat, ať už je to házená, nebo jakýkoliv jiný sport. Dále jsme mohli všichni vidět, že máme velké nedostatky v základních herních činnostech jednotlivce - přihrávka, uvolnění 1:1, ať už s míčem nebo bez, potažmo i střelba. Co mě na jeho tréninkových ukázkách zaujalo asi nejvíce a co lze aplikovat a můj názor je, že by se mělo aplikovat hlavně u dětí, je nesvazovaní hráčů taktikou, nechat je opravdu řešit situace 1:1, 2:1, 2:2 atd. samostatně. Což potom vlastně zaznělo i v jeho přednášce, kde se první taktické prvky objevují v nějakých 10% celkového objemu ve 12 letech a pozvolna stoupají. Základem je ovšem zvládnutí HČJ. I jeho přednáška o „Dánské cestě“ byla zajímavá. „Dánská cesta“ asi není aplikovatelná v naší společnosti, protože nátura a mentalita Dánů je na jiné úrovni, ale prezentoval tam, že v mládežnických kategoriích je za výchovu hráče zodpovědný především klub a to já vidím, i po diskuzích s ostatními trenéry během konference, jako jeden z velkých problémů u nás. Toto za nás trenéry nevyřeší „svaz“ a ani nikdo jiný. Je to opravdu na tom, jak se pracuje v klubu. Ale to už je jiné téma. Co se týká přednášky pana Krejčíře, tak by asi bylo zajímavé vidět, jak by toto téma „odtrénoval“ právě pan Norgaard tím jeho pojetím tréninku. A co bych dodala na závěr? Konference měla z hlediska odborného velmi vysokou úroveň a ač vím, že je to asi obtížné, tak pevně věřím, že i v dalších letech se opět podaří oslovit některého z Evropských lektorů“.