TV COM

Kalendář

<duben 2024>
poútstčtsone
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
25.7.2019 otevřeno: 1621 x

Největší beachové EURO je určitě známkou plážovkového boomu, pískání souboje o bronz splněným snem, říká mladý rozhodčí Bareš

Léto patří plážovkám. Na evropské beach handballové scéně zatím nejsou české týmy moc vidět, Komise pro alternativní druhy házené ale intenzivně pracuje na rozvoji plážové házené u nás. A jednou z prvních vlaštovek jsou i nominace českých rozhodčích na vrcholné evropské akce. Letošního beach handballového EURA se zúčastnila sympatická rozhodcovská dvojice Marek Bareš - Jakub Uhlíř a delegát Jiří Opava. Zkušenosti z třítýdenního házenkářského zážitku přiblížil Marek Bareš.

 

Marku, můžete na začátek krátce nastínit, co máte právě za sebou?

V únoru jsme obdrželi nominaci od EHF na mistrovství Evropy v plážovce, které se letos konalo v rámci jedné akce pro U17 i seniorskou kategorii ve Starých Jablonkách na severu Polska na přelomu června a července. Byla to pravděpodobně jedna z největších akcí v historii evropské plážovky, neboť během prvního týdne se odehrálo 109 zápasů za účasti 29 národních týmů U17, v následujícím dokonce 196 zápasů, kterých se zúčastnilo rekordních 20 ženských a 20 mužských národních výběrů. Mistrem Evropy se trochu překvapivě stal jak ženský, tak mužský výběr Dánska. Česko jsme zastupovali jen já s kolegou Kubou a EHF delegátem a předsedou naší KAH Jirkou Opavou (více zde pozn.). 

 

 

Co vlastně obnáší zúčastnit se takové akce v roli rozhodčího?

Základním krokem je samozřejmě získání nominace od EHF a následné sladění časových možností především s prací a rodinnou. Letos to nebylo úplně jednoduché, protože Euro spolu s přípravným turnajem zabraly téměř tři týdny v rámci měsíce a půl. Samotné akce pak byly z pohledu všech neobvykle náročné, hrálo se velké množství zápasů, na konci každého dne se konal meeting rozhodčích a delegátů - občas i přes půlnoc :) a takto se jelo nepřetržitě několik dnů v kuse. Vzhledem k důležitosti akcí se také postupně stupňuje tlak ze strany týmů i organizátorů. Na druhou stranu nám velice pomáhalo zázemí obou lokalit, organizátorský tým a také celá pozitivní atmosféra typická pro plážovku. Jsem rád, že se nám podařilo držet vzestupnou tendenci v našich výkonech a po nominaci na semifinálové utkání v kategorii U17 přišel vrchol v podobě rozhodování mužského zápasu o bronz mezi Maďarskem a Ruskem. Tento zápas se stal jednoznačně dosavadním vrcholem naší beachové rozhodcovské kariéry a my jsme si ho před zaplněným hlavním kurtem a TV kamerami velmi užili. V rámci finálového dne dosáhl velkého úspěchu i Jirka Opava, který byl přítomen u ženského finále Dánsko - Maďarsko v pozici jednoho z delegátů.

 

Plážovkovému EURU pro vás předcházela příprava. Jakou měla formu?

Po skončení letošní poměrně náročné indoorové sezony jsme v podstatě ihned naskočili do té plážovkové. Přípravou na Euro byl finálový turnaj evropské beachové tour, který se konal začátkem června v rumunské Baia Mare pod záštitou EHF (EHF EBT finals se účastní vždy jeden mužský a ženský tým za každou zemi, který získal nejvíce bodů ze všech EBT turnajů z minulé sezony). Součástí turnaje byl i přípravný kurz pro rozhodčí a delegáty. V průběhu roku pak probíhá také pravidelné online testování z pravidel plážové házené se stanovenými limity.

 

 

Jak vy osobně vnímáte svou práci kolem plážové házené? Své postavení v plážovkové Evropě?

Jak jsem naznačil na začátku, už samotná nominace na toto Euro pro nás znamenala velký úspěch a rozhodování zápasu o bronz byl splněný sen. Právě díky pískání různorodých zápasů, provádění složitých rozhodnutí i komunikaci s hráči různých národností si odnášíme obrovské množství zkušeností, které dále zúročíme nejen na poli plážovky, ale také v indoorové házené. Na tu se chceme nyní soustředit trochu více, protože jsme od letoška i součástí EHF Young referee programu a také jsme začali pískat v našich nejvyšších soutěžích. V příštím roce bychom se během beachové sezony rádi zúčastnili některých zahraničních turnajů z již zmíněné EBT série, kam jsme byli pozváni i letos, ale bohužel jsme je kvůli velkému časovému vytížení museli odmítat. Určitě se chystáme zúčastnit i některého z českých turnajů, ideálně pokud by byl zahrnut právě pod vlajku EBT. A samozřejmě se uvidí, jestli obdržíme nějakou další nominaci od EHF na vrcholnou evropskou akci.


Dá se mluvit o plážovkovém boomu? V Česku je to pořád hlavně hobby sport, forma odpočinku a důvod k setkávání házenkářských kamarádů. V cizině už je to ale vnímáno intenzivněji, ne?


Největší beachové Euro v historii je určitě jasnou známkou plážovkového boomu. Asi nejvýraznějším příkladem je Španělsko, kde je úroveň plážovky a její celková organizace úplně před všemi ostatními zeměmi. Vysoké jsou také ambice členů EHF na rozvoj a profesionalizaci tohoto sportu do budoucna, kdy hlavním cílem, o kterém se v nejužším vedení dlouhodobě mluví, je dostat plážovou házenou do programu Olympijských her.

Vývoj v Česku sledujeme a jsme rádi, že se daří alespoň postupné snahy o rozvoj plážové házené v našich podmínkách. Nebudeme zastírat, že jsme asi čekali o něco rychlejší postup a vývoj, ale buďme rádi i za postupné kroky. Do budoucna můžeme hledat inspiraci třeba u našich sousedů právě v Polsku, kde přes léto úspěšně funguje plážovková tour po největších městech a plážovka se zde těší velké oblibě včetně zájmu sponzorů.