TV COM

Kalendář

<březen 2024>
poútstčtsone
26272829123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
19.7.2018 otevřeno: 1491 x

Mladí rozhodčí sbírají mezinárodní zkušenosti

Marek Bareš a Jakub Uhlíř, dva mladí čeští rozhodčí, absolvovali na začátku prázdnin dvě vrcholné mezinárodní akce připravené světovou házenkářskou federací a Evropskou házenkářskou federací pro mladé rozhodčí. Zkušenosti sbírali na semináři IHF a rozhodovali na Mistrovství Evropy v plážové házené juniorek.

Mladí rozhodčí, odchovanci TJ JM Chodov, se soudcování házené věnují čtyři, respektive pět let. Spolu pískají druhou sezónu. Prodloužený víkend 5. až 8. července prožila dvojice mladých českých rozhodčích v Debrecenu. Při Mistrovství světa juniorek absolvovali seminář pro mladé rozhodčí, který připravili zástupci IHF ve spolupráci s maďarskou federací. Týden před tím rozhodovali utkání evropského šampionátu házenkářů do 20 let v plážové házené. Poslední nasbírané zkušenosti popisoval Marek Bareš.

 

Můžete nám popsat, jak probíhá IHF kurz pro mladé rozhodčí? Čemu se na semináři věnujete? Na co se zaměřujete?

Absolvovali jsme šest přednášek, jejichž tématy byly například zdravotní testování rozhodčích, očekávání od rozhodčích z pohledu profesionálního trenéra, dále experti přednášeli o rozvoji kompetencí rozhodčích a také i interpretaci pravidel po olympijských hrách 2016 a aktuálních změnách od tohoto července včetně rozboru situací na videu a následného testování. V pátek odpoledne jsme pak navštívili univerzitu v Debrecenu a zapojili se do místního univerzitního projektu, ve kterém provádějí psychologické testování rozhodčích pomocí speciálního PC trenažéru – testovala se třeba rychlost reakcí, paměť, koncentrace, periferní vidění. Musím nás pochválit, byli jsme oba v rámci skupiny nad průměrem. Poté jsme se přesunuli do haly, kde jsme pozorovali a rozebírali výkony rozhodčích zápasů souběžné konaného MS juniorek. V sobotu jsme během dopoledne absolvovali meeting se všemi rozhodčími, delegáty a členy IHF komise rozhodčích podílejících se na mistrovství, rozebíraly se problémy a situace ze zápasů minulého dne, pouštěla se spousta videí a debatovalo se proč a jak lépe. V neděli ráno proběhl trénink v hale zaměřený na rozvoj pohybových schopností formou ukázkových cvičení a kolektivních her s dalšími účastníky kurzu. Večer jsme shlédli další dva zápasy mistrovství ve velké hale v Debrecenu, přičemž na zápas domácích juniorek s Norkami byla plná hala – 2 000 lidí. Získali jsme mnoho poznatků, jak to chodí v zahraničních federacích a jak oni pracují s rozhodčími, velká inspirace pro naší práci.

 

Pramení z takového setkání pak další příležitosti - pískat třeba mládežnické šampionáty? Nebo k tomu vede jiná cesta?

Rádi bychom samozřejmě do budoucna šli touto cestou, vše záleží primárně na nominacích a našich výkonech v domácích ligách a následném našem zařazení mezi kandidáty pro pískání na mezinárodní scéně. Ale to ještě samozřejmě nějakou chvíli potrvá a bude za tím velká spousta práce.

 

Věnujete se i plážové házené. V čem spočívají pro rozhodčího hlavní rozdíly oproti handballu?

Plážovce se na té vyšší úrovni věnujeme od loňska, kdy jsme absolvovali kurz od EHF a získali mezinárodní licenci. Oba s Kubou jsme zároveň aktivními hráči plážovky ve volném čase za náš tým Coco Jamboo a nutno říct, že obzvlášť Kuba se pro plážovku nadchnul a žije tím, což je super. Rozdílů oproti indoor házené je, co se týká pravidel, několik. Počínaje rozměrem hřiště a jeho povrchem, přes omezenější formy kontaktů a faulů mezi hráči, až po možnost skórování gólů za dva body po předchozích „spektakulárních akcích“ – tedy z otočky, nahazovačky a po gólu od brankáře. Ti, co někdy hráli plážovku i jen pro zábavu to jistě znají. Nesrovnatelná je i atmosféra mezi aktéry utkání a diváky, vše je takové pohodovější a z našeho pohledu férovější. Což je v plážovce pravidlo číslo 1 – fair play.

 

Marek Bareš, Jakub Uhlíř a delegátka Lada Trojková. Foto: EHF Márcio Menino

 

Jak jste se dostali k příležitosti zapískat si na U18 Mistrovství Evropy a jaké zkušenosti jste tam nasbírali?

V březnu jsme dostali nominaci a od 29. června do 1. července jsme pískali na mistrovství Evropy U18 v Černé Hoře ve městě Ulcinj. Byla s námi i delegátka Lada Trojková. Byla to pro nás první velká akce na mezinárodní scéně, pískali jsme mimo jiné jeden ze semifinálových zápasů dívek Maďarsko - Portugalsko. Bylo fakt výživné, protože bylo 8 dvojic rozhodčích na 4 kurty a hrálo se doslova od rána do večera. Naštěstí nám pomohlo počasí, nebylo tak úmorné vedro a párkrát nás osvěžila menší přeháňka. Byla to obrovská zkušenost a pořadatelé to měli výborně připravené. Někteří z rozhodčích, kteří s námi byli na tomto šampionátu, jedou i na Olympiádu mládeže do Argentiny, kde se bude plážová házená také prezentovat. V roce 2020 by měla být plážová házená prezentována jako ukázkový sport na olympiádě v Tokiu a pokud se zadaří, tak v Paříži 2024 už bude oficiálně jako jeden z olympijských sportů. To je také jedna z hlavních motivací, proč se tomuto sportu chceme věnovat. Kromě toho, že to je velmi dynamický a divácky atraktivní sport se super atmosférou a velkým potenciálem do budoucna. Jen škoda, že v ČR se plážovce zatím všichni věnují čistě na amatérské úrovni. Snad se to podaří do budoucna zlepšit a dokážeme si v Evropě vybudovat své místo.

 

Co je pro vás s kolegou atraktivnější, co vás víc baví - plážovka nebo handball?

Zcela reálně musím napsat, že v tuto chvíli oboje stejně. V indooru nás baví náš postupný progres v domácích soutěžích a je to pro nás ta primární věc, které věnujeme nejvíce času. Na plážovce nás kromě všech pozitiv, co jsem vyjmenoval, baví hlavně možnost působení na mezinárodní scéně. Je fajn, že tyto zkušenosti nám pak pomáhají i v indooru. Zároveň je dobré, že se oboje hezky doplňuje i časově – v květnu skončí indoor sezona a začíná plážovková do konce září a pak opět indoor. Plážovková funguje formou turnajů po celé Evropě, člověk se tak může podívat do zajímavých míst. Nevýhodou je, že tím samozřejmě trpí náš volný čas, kterého nemáme úplně tolik, kolik by občas bylo potřeba.

 

Co byla vaše primární motivace k tomu stát se rozhodčím?

Za mě zůstat u sportu, se kterým je spojený můj život, i po ukončení aktivní hráčské kariéry. Je to také určitá forma odreagování a zábavy, i když to může znít zvláštně, musí to prostě člověka bavit, jinak u toho nejde dlouhodobě vydržet. Odměna za odpískané zápasy je také fajn a důležitá, ale není to určitě primární motivace.

 

Jaké jsou vaše nejlepší rozhodcovské zážitky? „Největší" pískaný zápas?

V indooru zatím spíš před námi, měli jsme v minulé sezoně několik top zápasů v dorosteneckých ligách včetně Česko-slovenského poháru, dále třeba semifinálová utkání na Prague Handball Cupu. V plážovce určitě zápasy na zmíněném mistrovství a loni v rámci kurzu na Champions cupu na Gran Canaria.

 

Jaké jsou vaše ambice a cíle do budoucna?

Jednoznačně ty nejvyšší. V indooru se chceme dostat do nejvyšších českých soutěží a postupně se vydat na mezinárodní scénu. V plážovce jsem zmínil sen Olympijské hry, ale v podstatě každá velká nominace od EHF – ať už mistrovství nebo EBT finále - jsou takovým splněným snem.