TV COM

Kalendář

<duben 2024>
poútstčtsone
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
25.10.2017 otevřeno: 2129 x

Čtvrtletí TCM: Vracíme se k základům, abychom měli na co kvalitně navazovat, říká trenér Filip

Tréninková centra mládeže fungují čtvrt roku. Vedoucí trenér TCM mužů Jan Filip zajíždí do jednotlivých klubů, spolupracuje s trenéry a na trénincích pracuje na technickém zdokonalení jejich jednotlivých pohybů. Právě správné provedení těchto pohybů mají totiž podle Filipa házenkáři nedostatečně zafixované a zautomatizované a bez jejich nápravy se neposunou dál.

Projekt Tréninkových center mládeže se rozběhl se začátkem července. Vedoucí trenér TCM Jan Filip jednotlivé kluby často objíždí, sleduje práci trenérů i jednotlivých hráčů a vede vybrané tréninky. Co ukázal čtvrtrok fungování TCM? „Spolupráce s TCM trenéry je velmi dobrá. Pracují a snaží se zlepšovat. Potvrzuje se nám ale to, co se dnes promítá do celé práce reprezentační složky. Totiž že nemáme u hráčů zvládnuté základní činnosti a herní dovednosti v dostatečné kvalitě. To je fakt, který je dlouhodobý a musí se s ním začít něco dělat u hráčů už od malička. Musíme mít základ, na který je možné navazovat a ten my teď nemáme. Bohužel ho na potřebné úrovni nemají zafixovaný ani naši hráči v reprezentaci. Nemáme základní pohybové techniky zvládnuté tak, abychom byli konkurence schopní na úrovni, na kterou se dostala házená v Evropě,“ konstatuje vedoucí trenér TCM a trenér reprezentačního týmu mužů Jan Filip, který na tuto problematiku upozornil opakovaně již dříve v souvislosti s konáním jednotlivých Specializovaných kempů.

Dlouhodobý proces by měla nastartovat i systematičtější práce Regionálních házenkářských center, s jejichž trenéry se snaží trenéři TCM rovněž spolupracovat. „Proto tento projekt vidím jako smysluplný. Základní činnosti a dovednosti by měly být  hráčům vštěpovány do čtrnácti let věku - v Regionálních házenkářských centrech a v klubech, z nichž budou do TCM přicházet hráči připravení. Na začátku října proběhl Specializovaný kemp (SpeK), kam jsme pozvali i trenéry RHC. Teď momentálně se musíme v práci v TCM vracet k základům, které tato generace ještě nemá zvládnuté v potřebné kvalitě, a tahle situace bude trvat nějakou dobu. Ale věřím, že když se bude dole systematicky pracovat na budování základů – a to se vedle házenkářských dovedností týká i atletické průpravy, posilování a koordinace těla – potom na to můžeme kvalitně navazovat a budeme hráče rozvíjet směrem k potřebám reprezentace,“ vysvětlil Filip a dodal: „I proto si myslím, že rozdělení TCM a RHC bylo nutností. Do čtrnácti let se hráči budou věnovat právě průpravě základních činností a dovedností, jejichž nedílnou součástí by měla být i atletická průprava, a v budoucnu na to budou moci bezpečně navazovat. Jsem přesvědčen, že bez této systematičnosti v práci se nepohneme dál. Po zrušení SCM nastal ve sportovní přípravě mládeže chaos, který se ale netýká jen našeho sportu. To odpovídá současnému stavu házené. To pak ukazuje, jak konkurenceschopní jsme vůči světu na klubové i reprezentační úrovni.“

Podle Filipa totiž brzdí hráče především špatně zautomatizované pohyby, tedy špatně zafixované základní dovednosti. „Spolupracuji s trenéry v jednotlivých v klubech, sleduju průběh tréninků, konzultuji chyby přímo s hráči i jejich trenéry. Je podle mě velmi důležité, aby byli hráči neustále a hned opravování, musí hned dostat zpětnou vazbu. Když si hráči zautomatizují chybný pohyb, strašně těžko si odvykají. Čím starší hráč je, tím je odvykání problematičtější, a proto je potřeba, aby do této věkové kategorie přicházeli hráči již s těmi správnými návyky. Navíc v zápase pak pod tlakem emocí hráč ještě rychleji sklouzne ke svým automatismům. Toto jsou věci, které jsou z mého pohledu nejdůležitější,“ zdůraznil Filip s tím, že stranou ale nemůže zůstat ani silová a kondiční příprava: „Součástí naší práce musí být i zlepšování atletické a kondiční přípravy, také rozvoj silových kvalit hráčů. A stejně tak mentální příprava, i na té musíme v budoucnu pracovat. Velkým nedostatkem je vůbec vnímání našeho sportu. Důležité je, aby hráč pochopil co, jak a proč má na hřišti dělat, jak si může konkrétní situaci ulehčit. V tomto se náš sport na světové úvrovni dostal hodně nahoru a v tomhle všem máme obrovské rezervy. Nezlepší se to skokově za rok či dva. Pokud ale tyto věci nezlepšíme, nebude naše házená do budoucna konkurenceschopná." Podle Filipa totiž řada týmů právě na tomto staví svůj úspěch. "Týmy, které nemají prakticky žádnou házenkářskou minulost, dnes vystrkují růžky a mají svou kvalitu. Před dvěma lety jsme viděli Belgičany, jejichž atletická úroveň byla výrazně vyšší než naše. Je skvělé, že se něčeho takového daří docílit v zemi, kde házená nemá téměř žádnou tradici. My musíme také naší práci dát jasný směr a systém, jinak nemáme šanci vrátit se tam, kde bychom chtěli být. Špičkové týmy nevyhrávají tím, že by kombinovaly trojité nahazovačky, ale tím, že mají základní dovednosti zvládnuté lépe než jiní. Řada pohybů a činností vypadá stejně, ale rozdíl je právě v kvalitě jejich provedení. V detailech. Ve spojení s výbornou taktikou a mentální vyspělostí je to pak sport na té nejvyšší úrovni. Současná házená je složená z řady detailů a čím úspěšnější je tým v těchto detailech, tím větší je pravděpodobnost jeho dobrého výsledku.“

 

Trénink TCM Zubří. | Foto: HC Zubří

 

Jak Filip na specializovaném kempu. | Foto: A. Vejrostová, chf.cz