TV COM

Kalendář

<duben 2024>
poútstčtsone
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
31.8.2016 otevřeno: 2514 x

Horáček s Novotným potvrdili příslušnost k extratřídě

Vrchol českých rozhodčích na letních mezinárodních akcích? Bezpochyby působení dvojice Václav Horáček – Jiří Novotný na olympijském turnaji v Riu. Přinášíme souhrn působení českých dvojic na letních mezinárodních akcích.


Česká házená neměla přímé hráčské zastoupení na nejdůležitější sportovní akci roku, LOH v Riu, přesto na ni měla skvělé reprezentanty v podobě rozhodčích Jiřího Novotného a Václava Horáčka. O jejich prestižním postavení svědčily už nominace na kvalifikační turnaje do Ria, kde rozhodovali nejen mužskou kategorii (turnaj ve Švédsku), ale po letech ukázali své kvality i v kategorii žen (turnaj v Dánsku). Také do olympijského programu v Brazílii vstoupili zápasem domácích házenkářek s Norskem, které celý házenkářský program v Riu zahajoval. Svou příslušnost ke světové extratřídě potvrzovali Horáček s Novotným po celou dobu Her, čehož odrazem byla nominace na mužský semifinálový duel mezi Dánskem a Polskem, a stejně jako v Londýně také na duel o bronzové medaile, v němž Němci zdolali Poláky.

 

Jiří Novotoný s Václavem Horáčkem zažili další povedený vrcholný turnaj, čehož byla odrazem nominace pro semifinále i zápas o bronzové medaile v muřském olympijském turnaji. Foto: archiv J. Novotného 

 

Před turnajem byli brněnští sudí zvědaví, jak se projeví úpravy pravidel, které jsou platné od 1. července tohoto roku. A z jejich implementace jsou po zkušenostech v Riu nadšení. „Pravidlo o zraněném hráči funguje znamenitě a dochází třeba pouze k jednomu ošetřování během celého zápasu. Jsou dokonce utkání, kde se neošetřuje vůbec, skvělý posun kupředu, který kvitují i další sporty,“ říká Jiří Novotný. Obavy mezi rozhodčími panovaly před uvedením pravidel v případě úprav pasivní hry, po jejíž signalizaci může útočící tým realizovat pouze šest přihrávek před zakončením. „Na semináři před turnajem nám byly puštěné některé situace a do pléna dán dotaz, kolik proběhlo přihrávek. Zajímavé bylo, jak jsme se s kolegy rozcházeli v jejich dopočítání, ale praxe ukázala, že obavy byli liché. Myslím, že pasivita na šest přihrávek zatím také dobře funguje, nikdo se nepodivoval nad rozhodnutími ohledně odpískané pasivní hry. Zdá se mi, že tím byly vyloučeny různé předchozí spekulace o odpískání či neodpískání pasivity,“ přibližuje Jiří Novotný a Václav Horáček dodává: „Statisticky po turnajích v Riu vyšlo, že týmy zakončovaly průměrně po druhé až třetí nahrávce od chvíle, kdy byla pasivita signalizována.“

 


Oba zástupci české házené se shodují se svými kolegy, kteří rozhodovali mládežnické šampionáty, že největší prostor pro další taktické uchopení umožňuje zjednodušení hry bez brankáře. To celky hojně využívaly především při hře v oslabení a eliminovaly tak nevýhodu jednoho hráče v poli. „Hra v oslabení už se nejeví jako taková nevýhoda, třeba Slovinci dokázali zvítězit v zápase, kde měli i třináct vyloučených. Uvidíme, jestli se to neprojeví na vyšší agresivitě obran, protože je jasné, že při nových taktických variantách po střídání brankáře už oslabení týmu tolik nebolí,“ zamýšlí se Jiří Novotný.

 


Václav Horáček s Jiřím Novotným tak byli opět nejviditelnějšími a nejúspěšnějšími českými rozhodčími na vrcholných akcích tohoto léta. Na nich působili ale pravidelně další české dvojice a také delegáti. Na European Open ve Švédsku, které bylo vůbec první akcí hranou po změně pravidel, delegoval zápasy člen řídící komise letošního otevřeného mistrovství Evropy hráček do 18 let Jiří Konečný, který zároveň v Göteborgu vedl seminář rozhodčích pro získání licence EHF. Zastoupení mezi delegáty jsme měli na juniorském ME házenkářů v Dánsku (Petr Novák), Jiří Konečný pak delegoval utkání také na srpnovém European Championship (ME dorostenců kategorie B) v Bulharsku.

 

Zázemí olympijskému házenkářskému turnaji poskytla Future Arena s kapacitou 12 000 diváků. Také díky kapacitě haly byla házená druhým nejnavštěvovanějším kolektivním sportem LOH v Riu. Foto: archiv J. Novotného 

 

 

Česká házená má v současnosti dvě dvojice rozhodčích s licencí pro akce IHF a EHF (Horáček-Novotný, Opava-Válek), dvě s licencí EHF (Frieser L.-Kavulič, Macho-Hájek) a několik mladých dvojic na kandidátských pozicích nebo v programu Young Referee (Brzosková-Pavelová, Nezbeda-Zelenka, Fukala-Mohyla, Haramul-Blanár a nově také Deml-Dvořáček). Na zmíněném European Open dostala příležitost dvojice Fukala-Mohyla, zkušení Opava s Válkem pak rozhodovaly duely MS juniorek v Rusku. Dvojice byla rovněž delegována na duely Česko-Slovenského poháru mužů, kde po nedělním semifinále rozhodovala pondělní rozhodující střetnutí o zisk trofeje mezi Tatranem Prešov a Sportou Hlohovec.

 


O uplynulém víkendu se špičkoví čeští rozhodčí (skupiny 1 a 2) sešli společně s delegáty v Břvích u Prahy, kde měli tradiční předsezónní školení. To se opět dotklo i nových pravidel IHF. Pro zájemce o bližší informace o jejich implementaci do českého prostředí, včetně postřehů přímých účastníků letních vrcholných mezinárodních akcí, je možné na počátku září navštívit hned tři bezplatné semináře pořádané ČSH a dvěma krajskými házenkářskými svazy (PSH a MSKSH).

 

Více informací k seminářům  ZDE