TV COM

Kalendář

<duben 2024>
poútstčtsone
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
1.6.2015 otevřeno: 2286 x

Jak dál v oblasti rozhodčích?

Byl to v lednu letošního roku asi největší úspěch házené v České republice od zvolení Filipa Jíchy nejlepším hráčem světa v roce 2010 a od vítězství hráček Baníku Most v Challenge Cupu EHF (2013), když čeští rozhodčí Václav Horáček a Jiří Novotný pískali finále mistrovství světa mužů. Stejně jako předchozí zápasy v Kataru nebo na olympijských hrách i toto utkání odpískali výborně.

 

Řada z nás by při volbě házenkáře roku určitě hlasovala právě pro tyhle dva borce z Brna, kteří nějakých 15 let pracují více a lépe, než naši ligoví hráči.

 

Špička rozhodcovské pyramidy je skvělá, ale základy slábnou. Celkový počet rozhodčích Českého svazu házené poklesl od osmdesátých let přibližně na pětinu. Spolehlivá část sboru rozhodčích zoufale stárne – po šedesátce už to na hřišti opravdu tolik nejde – a mladí se sice přihlásí, jenže 90 procent z nich do roka s pískáním skončí. Nedokážeme obsadit nižší soutěže rozhodčími podle pravidel házené. Čím to je?

 

Především ve světě, který se hodně změnil, a v naší společnosti zvlášť, chybí začínajícím i zkušenějším rozhodčím motivace. Nejde o stokorunu, kterou dostanou za zápas a nebo za hodinu brigády. Proč by si měli nechat nedávat od lidí okolo hřiště, z nichž nikdo nemá odvahu to aspoň zkusit? Už rodiče nejmenších dětí nenechají na rozhodčích niť suchou – a když se půjdou poučit na utkání vyšší soutěže, zjistí, že rozhodčí je úhlavní nepřítel.

 

Rozhodčí zmizeli z oddílů – v řadě klubů nejvyšších soutěží nepůsobí žádný aktivní rozhodčí, nikdo v klubu nečetl ani pravidla házené, natož předpisy ČSH. I tímhle se naše házená liší od ostatních zemí.

 

Bohužel házená se bez rozhodčích hrát nedá. Musíme se proto vrátit na začátek; uvědomit si, že k házené potřebujeme hráče, hřiště, branky, míč a taky rozhodčí a pravidla.

 

Komise pro soutěže, pravidla a rozhodčí ČSH připravila jako základní krok pro dlouhodobé řešení nedostatku rozhodčích systém založený na obnovené povinnosti klubů mít určitý počet aktivních rozhodčích úměrný množství a struktuře soutěží, ve kterých družstva klubu hrají. Exekutiva ČSH tento návrh schválila a systém bude od podzimu 2015 v platnosti. Tomu předcházela změna licenčního řádu a návazných předpisů. Ta výrazně usnadňuje získání základní licence rozhodčího přímo v krajích.

 

Stejně jako v řadě házenkářsky vyspělých zemí (například v Norsku nebo ve Francii) budou kluby, které nezbytný počet rozhodčích nemají, platit finanční sankce, jejichž výnos bude použit právě na výchovu rozhodčích a výplatu bonusu těm klubům, které naopak rozhodčí dodávají. Jsme přesvědčeni, že jinde než v klubu se házenkářský rozhodčí nenajde, nenarodí ani nenaklonuje.

 

Systém zavede svaz postupně a jeho parametry budou průběžně vyhodnocovány a upravovány – ať již jde o stanovení počtů rozhodčích nebo sankce za ty chybějící či nepískající. Během tří let však nemůže existovat klub bez rozhodčích hrající nejvyšší soutěž.

 

Budeme rádi, když si přečtete přiložené materiály k „povinným rozhodčím“ a rádi zapracujeme či zohledníme připomínky. Jiná cesta prostě není. A určitě sem nepatří slovo „bohužel“ – přítomnost rozhodčích v oddílech může významně pomáhat zvyšování kvalifikace i zlepšování atmosféry v našem sportu. Třeba potom, za pár let, snad nebude muset trenér reprezentace v hodnocení účasti na MS konstatovat, že hráči bohužel neznají základní pravidla a tedy některé jejich herní stereotypy jsou ve světové házené nepoužitelné.

 

Jiří Konečný                                                                         Petr Novák

Manažer soutěžního úseku ČSH                                         Předseda Komise pro soutěže, pravidla a rozhodčí ČSH

 

Dokumenty k problematice rozhodčích

povinní_rozhodčí_2015.pdf

sbor_rozhodčích_čsh2014.pdf