TV COM

Kalendář

<listopad 2024>
poútstčtsone
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email

Rozpis soutěže

 

1.    Systém soutěže

Školní liga je dlouhodobou soutěží minimálně 3 základních škol případně jiných zájmových organizací pro děti (dále jen školy) v miniházené se zjednodušenými pravidly házené na zmenšeném hřišti (miniházené 4+1). Dlouhodobou soutěží se pro tyto účely rozumí seriál minimálně 4 turnajů (2 turnaje září - prosinec, 2 turnaje leden - červen) s účastí všech zúčastněných škol.

Systém soutěže je stanoven tak, aby všechna družstva v průběhu soutěže sehrála stejný počet utkání s jinými družstvy, nedohodnou-li se zúčastněné školy jinak. Doporučujeme hrát jednotlivé turnaje systémem každý s každým. Dlouhodobá tabulka soutěže se nestavuje.

Každá liga má nezaměnitelný název, který zpravidla obsahuje identifikaci regionu, kde soutěž probíhá

 

2.    Termín soutěže

Školní liga probíhá v průběhu celého školního roku a je možno ji zahájit kdykoliv, nejlépe do konce měsíce ledna aktuálního školního roku.

Doporučuje se jednotlivé turnaje pořádat v průběhu školního roku rovnoměrně a zejména o víkendech v dopoledních hodinách nebo ve všední den v odpoledních hodinách.

  

3.    Účastníci soutěže

Školní ligu hrají školní družstva. Družstvo se skládá z libovolného počtu hráčů nebo hráček, nejméně by jich však mělo být 5. Při utkání se hráči mohou libovolně střídat. Na hřišti však jsou vždy pouze 4 hráči a jeden brankář.

Družstva mohou být chlapecká, dívčí nebo smíšená ve dvou kategoriích: doporučuje se 3. - 4. třída a 4. - 5. třída ovšem záleží na domluvě s ostatními účastníky ligy a také se šéfem ligy. Soutěž může být organizována i pro nižší ročníky. Počet družstev přihlášených do ligy z jedné školy není omezen, jeden hráč může v průběhu soutěže nastoupit pouze za jedno družstvo bez ohledu na kategorii. 

Školní ligu mohou hrát žáci a žákyně škol bez ohledu na to, zda jsou registrováni v Českém svazu házené či v jiném sportovním odvětví.

 

4.    Garant 

Každá liga by měla mít alespoň jednoho garanta. Garantem může být klub sdružený v Českém svazu házené nebo samotný krajský svaz házené (KSH). Ve výjimečných případech jím může být i jiný subjekt. Garant dává k dispozici svůj personál pro organizaci jednotlivých turnajů školní ligy (pořadatelská služba, rozhodčí, trenéři).

Garant je povinen dát k dispozici vlastní hřiště nebo jej zajistit jinak, není-li vhodné přímo u škol, případně další materiál (branky, míče apod.). V případě, že není domluveno jinak, věnuje garant ceny do jednotlivých turnajů.

 

5.    Škola 

Škola stanoví tzv. školního trenéra - učitele tělesné výchovy, který je odpovědný za start všech družstev školy v lize. Škola může svého školního trenéra vybrat i z řad trenérů svého garanta nebo jiného subjektu. Každá škola může mít pouze jednoho školního trenéra.

          Školní trenér má nárok na cílovou odměnu 1.000 Kč za účast družstev školy na dvou turnajích v průběhu měsíců září - prosince a odměnu 1.000 Kč za účast na dvou turnajích v průběhu měsíců ledna - června. Za každý další turnaj absolvovaný během školního roku má školní trenér právo na prémiovou odměnu ve výši 200 Kč. Maximální celková výše prémiové odměny je 1.200 Kč za školní rok. Školní trenér má nárok také na jednorázový bonus ve výši 500 Kč, a to za účast více než dvou družstev z dané školy na všech turnajích ligy. Tyto odměny školnímu trenérovi garantuje ČSH.

    

6.    Šéf ligy 

Každá školní liga má ustaveného šéfa ligy, kterého na návrh zakládajících škol jmenuje Český svaz házené. Šéf ligy musí být občan České republiky starší 18 let. Může jím být např. jeden z učitelů ze zúčastněných škol, klubový trenér, funkcionář ČSH nebo AŠSK či jiná osoba

Šéf ligy má nárok na odměnu 1.500 Kč za dva turnaje odehrané v průběhů měsíců září - prosince a odměnu 1.500 Kč za dva turnaje v průběhu měsíců ledna - června. Tyto odměny šéfovi ligy garantuje ČSH.

Šéf ligy má za povinnost zejména organizovat jednotlivé turnaje, komunikovat s jednotlivými školami, místními úřady a pověřeným funkcionářem ČSH, resp. krajského svazu házené, předávat statistické zpracování jednotlivých kol (počet škol, družstev a účastníků), zajišťovat rozhodčí a zajišťovat prostory spolu s garantem.

 

7.    Turnaj 

Turnaj nemá jednotné závazné schéma, pouze doporučující. Turnaj se však vždy hraje systémem každý s každým. Jednotlivá utkání se hrají s minimální hrací dobou 2x10 minut. Turnaj by měl být organizován pro max. 5 družstev a neměl by trvat déle než 5 hodin. Hrací plán by měl být sestaven tak, aby byli hráči maximálně vytíženi v minimálním čase.

Každý turnaj by měl být doprovázen doprovodnými soutěžemi v házenkářských i jiných dovednostech. Ceny do těchto soutěží věnuje garant, není-li dohodnuto jinak.

  

8.    Splatnost odměn 

Odměny budou vypláceny dvakrát ročně, a to v červenci (za měsíce leden až červen) a v lednu (za měsíce září až prosinec). ČSH bude vyplácet odměny přímo šéfům lig a školním trenérům na pokyn KSH (krajského garanta projektu), a to na základě "Dohody o provedení práce". Formulář dohody je k dispozici na webových stránkách "Hrajte miniházenou" v sekci ke stažení.



2009 © Český svaz házené, webmaster:internet@chf.cz, created by: LE CLAVERA, s.r.o.